x
Sepetim
Ev Tekstilinde Retro Rüzgarı
21.09.2019

Ev Tekstilinde Retro Rüzgarı

   Retro kelime anlamı olarak “geçmişe aitlik, geriye dönüş” gibi anlamlar içermektedir. Retro başlı başına bir akım olup, 1960 ve 1970’li yıllara damgasını vurmuştur. Bu dönemde kalın çerçeveli gözlükler, fırfırlı ve puantiyeli kıyafetler, yüksek bel pantolonlar ve kendini her anlamda belli eden tüm objeler, günümüzde Retro olarak tanımlanmaktadır. Son zamanlarda da başta moda sektörü olmak üzere, daha birçok alanda Retro akımı yeniden baş gösterip, canlanmaya başlamıştır. Yeni olan her şeyi hızlı bir şekilde tüketip, hep farklı arayışlar içinde olan büyük bir kitlenin varlığı, Retro akımını tekrar gündeme getirmeye yetmiştir. Retro akımının bu kadar revaçta olması da biz tüketicileri bir anlamda mutlu etmeyi başarmıştır. Bugün başta moda, ev tekstili, aksesuarlar, dekoratif ürünler hatta araba aksesuarları alanları gibi pek çok sektörün kalbi Retro olarak atmaktadır.

   Ev tekstili gibi geniş ve kapsamlı bir sektörü bu dengi etkileyen ve tesiri altına alan bu akımı daha yakından incelersek, söyleyeceğimiz şu üç kelime yeterli olacaktır; büyüleyici, haz verici ve özlem duyulan. “ Peki, Retro akımı ev tekstilinde kendine nasıl bir yer edinmiştir? ” dersek şunları söyleyebiliriz; Bu akım hiç şüphesiz ev tekstilinde de çok sevilmiştir. Popüler olmayı başarmış, neşeli ve anlam yüklü ürünleri evlerimize misafir etmemizi sağlamıştır. Öncelikle mekânlarında kırlent kullanmayı tercih edenler Retro akımını çok sevmiştir. Kırlentlerin üzerindeki Vosvos arabalar, alaturka radyolar, 45’lik plaklar, dönemin popüler sanatçıları gibi daha birçok görseller kırlentleri, tüketicilere daha fazla sevdirmiştir. Retro akımının etkisinde olan bir diğer ürün ise, kilimler olmuştur. Etnik desenleri içinde bulunduran, yumuşak bir çizgisi olan, geçmişin modernize olmuş halini başarılı bir şekilde gözler önüne sunan Retro desenli kilimler hemen hemen her evde yer edinmeye başlamıştır. Sadece kilimlerde değil, halılarda da Retro akımının etkisini görebiliriz. Salonlarımız başta olmak üzere, mekânlarımızın her bölümünde bu halıların olması, en çok özendiğimiz odaların dizaynında bile bu akımı ne kadar benimsediğimizin göstergesidir. Battaniyeler de Retro’yu kabul edip, bünyesine katan bir diğer ev tekstili ürünüdür. Keyif battaniyeleri, pamuklu battaniyeler, yatak örtüsü gibi kullandığımız battaniyeler gibi pek çok battaniyede bu akımın izlerine rastlayabiliriz.

   Son olarak giyim veyahut moda alanında kendini daha etkili göstermeyi başaran Retro akımının, www.battaniye.com.tr ‘deki  yerinden bahsedebiliriz. Panço gibi hafif ama oldukça şık bir parçanın da Retro bir ürün olduğunu biliyor muydunuz? 1980’li yıllara damgasını vurarak gündeme gelen, ancak daha önceki yıllarda da ilgiyi üzerinden eksik etmeyen pançolar, günümüz dokunuşlarıyla sitemizde satışları mevcuttur. Hem Retro hem de vintage olarak değerlendirebileceğiniz çok fonksiyonlu bu ürünü elbette ki sitemiz www.battaniye.com.tr’den edinebilirsiniz.

   Sizler için her gün yenilenen ve revaçta olan her şeyi takip eden sitemizi bir tıkla ziyaret edebilir ve dilediğiniz Retro ürüne www.battaniye.com.tr linki aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.